giovedì 30 ottobre 2014

Revolucion tek Flamurtari

Një kampionat shumë larg pritshmërisë dhe intvestimeve të kryera e kanë detyruar bordin drejtues të Flamurtarit të marrë disa masa ekstreme mbi ekipin. Kështu, siç pritej nga të gjithë ka marrë fund aventura 3-vjeçare e teknikut Gjoka në krye të vlonjatëve. Dushi i ftohtë për tranjerin erdhi pas humbjes në javën e fundit përball Teutës në Durrës. Por ja dhe vendimet e plota për sa i takon ekipit vlonjar:
Për shkak të rezultateve të rezultateve të dobëta të ekipit, bordi drejtues i Flamurtarit i mbledhur sot datë 30/10/2014 vendosi
1) Të largojë gjithë stafin teknik, përveç tranjerit të portierave Luan Birçaj
2) Të dënojë lojtarët e mëposhtëm (duke i lënë jashtë ekipit) për shkak të rendimentit të ulët në ndeshjet e fundit:
-Franc Veliu
-Gjergji Muzaka
-Nijaz Lena
-Polizoi Arbiri
-Gledi Mici
3)Ekipi i lihet në dorë Luan Birçajt deri në momentin e emërimit të tranjerit të ri

4) Këto vendime hyjnë në fuqi menjëherë

Rivoluzione in casa Flamurtari, esonerato Gjoka e cinque giocatori fuori rosa

Dopo tre stagioni il Flamurtari ed Ernest Gjoka si separano. L'ultima sconfitta a Durazzo contro il Teuta è stata la goccia che ha fatto traboccare il vaso. Il presidente Idrizi ha voluto dare una scossa all'ambiente, punendo inoltre anche qualche giocatore. Questo il comunicato ufficiale: 

Come conseguenza degli scarsi risultati della squadra, la dirigenza del Flamurtari riunitasi oggi 30.10.2014 ha deciso: 

1 - L'allontanamento di tutto lo staff tecnico, fatta eccezione per il preparatore dei portiere Luan Bircaj. 

2 - Di punire i seguenti giocatori (mettendoli fuori rosa, ndr) per lo scarso rendimento nelle ultime partite: 

- Franc Veliu
- Gjergji Muzaka
- Nijaz Lena
- Polizoi Arbri
- Gledi Mici

3 - Il comando della squadra, fino alla nomina del nuovo allenatore, è affidato a Luan Bircaj

4 - Le decisioni avranno effetto immediatoApolonia Fier-Tirana 0-3: formacionet dhe golatGolat: Ndikumana 3', Bakaj 65', Muca 75'

Apolonia: Cakovic, Atanda, Kaja, A.Prifti, Djordjevic, Gerxho, Dosti, Erkocevic, Fili, Mitraj.

Tirana: Frasheri, Kerciku, Bulku, Curri, Kalari, Malaj, Karabeci, Ndikumana, Olaki, Bakaj, Kagere.


Apolonia Fier-Tirana 0-3: lineups and video goalsGoals: Ndikumana 3', Bakaj 65', Muca 75'

Apolonia: Cakovic, Atanda, Kaja, A.Prifti, Djordjevic, Gerxho, Dosti, Erkocevic, Fili, Mitraj.

Tirana: Frasheri, Kerciku, Bulku, Curri, Kalari, Malaj, Karabeci, Ndikumana, Olaki, Bakaj, Kagere.


Apolonia Fier-Tirana 0-3: tabellino e video goalMarcatori: Ndikumana 3', Bakaj 65', Muca 75'

Apolonia: Cakovic, Atanda, Kaja, A.Prifti, Djordjevic, Gerxho, Dosti, Erkocevic, Fili, Mitraj.

Tirana: Frasheri, Kerciku, Bulku, Curri, Kalari, Malaj, Karabeci, Ndikumana, Olaki, Bakaj, Kagere.


Skenderbeu-Elbasani 1-0: formacionet dhe golatGolat: Olayinka 53'

Skenderbeu: Shehi, Radas, Jashanica, Osmani, Arapi, Shkembi, Lilaj, Dimo, RIbaj, Olayinka, Sefa.

Elbasani: Kotorri, Shazivari, Vogli, Pisha, Kaculli, Basriu, Tahirllari, Dosti, Hila, Gava, Cota.


Skenderbeu-Elbasani 1-0: lineups and video goalsGoals: Olayinka 53'

Skenderbeu: Shehi, Radas, Jashanica, Osmani, Arapi, Shkembi, Lilaj, Dimo, RIbaj, Olayinka, Sefa.

Elbasani: Kotorri, Shazivari, Vogli, Pisha, Kaculli, Basriu, Tahirllari, Dosti, Hila, Gava, Cota.


Skenderbeu-Elbasani 1-0: tabellino e video goal

Fonte: Jurgen Dino Photograph


Marcatori: 53' Olayinka

Skenderbeu: Shehi, Radas, Jashanica, Osmani, Arapi, Shkembi, Lilaj, Dimo, RIbaj, Olayinka, Sefa.

Elbasani: Kotorri, Shazivari, Vogli, Pisha, Kaculli, Basriu, Tahirllari, Dosti, Hila, Gava, Cota.


Teuta-Flamurtari 1-0: formacionet dhe golatGolat: Rafael 10'

Teuta: Rizvani, Krasniqi, R.Hoxha, E.Hoxha, Hoxhallari, Deliallisi, Korreshi, Nika, Shabani, Peposhi, Rafael.

Flamurtari: I.Lika, Arbri, Douglas, Krasniqi, Mici, Muzaka, Vucaj, Telushi, G.Lika, Gelashvili, Abilaliaj.


Teuta-Flamurtari 1-0: lineups and video goalsGoals: Rafael 10'

Teuta: Rizvani, Krasniqi, R.Hoxha, E.Hoxha, Hoxhallari, Deliallisi, Korreshi, Nika, Shabani, Peposhi, Rafael.

Flamurtari: I.Lika, Arbri, Douglas, Krasniqi, Mici, Muzaka, Vucaj, Telushi, G.Lika, Gelashvili, Abilaliaj.


Teuta-Flamurtari 1-0: tabellino e video goalMarcatori: Rafael 10'

Teuta: Rizvani, Krasniqi, R.Hoxha, E.Hoxha, Hoxhallari, Deliallisi, Korreshi, Nika, Shabani, Peposhi, Rafael.

Flamurtari: I.Lika, Arbri, Douglas, Krasniqi, Mici, Muzaka, Vucaj, Telushi, G.Lika, Gelashvili, Abilaliaj.Partizani Tirana-Laçi 2-0: formacionet dhe golatGolat: Vila 47', Mazkrekaj (R) 53'

Partizani: A.Hoxha, Fejzullahu, Rrahmani, Vrapi, Cuculi, Batha, Nexhipi, Vila, Mazrekaj, Fazliu, Racic.

Laçi: Vujadinovic, Ofoyeh, Sheta, Buljan, Cela, Sefa, Veliaj, Bilibashi, Cetkovic, Doku, Nimani.


mercoledì 29 ottobre 2014

Partizani Tirana-Laçi 2-0: lineups and video goalsGoals: Vila 47', Mazkrekaj (R) 53'

Partizani: A.Hoxha, Fejzullahu, Rrahmani, Vrapi, Cuculi, Batha, Nexhipi, Vila, Mazrekaj, Fazliu, Racic.

Laçi: Vujadinovic, Ofoyeh, Sheta, Buljan, Cela, Sefa, Veliaj, Bilibashi, Cetkovic, Doku, Nimani.


Partizani Tirana-Laçi 2-0: tabellino e video goal

Fonte: Partizani.al


Marcatori: Vila 47', Mazkrekaj (R) 53'

Partizani: A.Hoxha, Fejzullahu, Rrahmani, Vrapi, Cuculi, Batha, Nexhipi, Vila, Mazrekaj, Fazliu, Racic.

Laçi: Vujadinovic, Ofoyeh, Sheta, Buljan, Cela, Sefa, Veliaj, Bilibashi, Cetkovic, Doku, Nimani.


Kukesi-Vllaznia 2-1: formacionet dhe golatGolat: Autogol Beqiri 8', Zeqiri 28' / Marku 8'

Kukesi: Halili, Peqini, Dushku, Malota, Hallaçi, Jefferson (Hasani 67'), Musolli, Lushtaku (Dosti 77'), Hoxha, Zeqiri, Pejic.

Vllaznia: Campironi, Gocaj, Sykaj, Beqiri, Boci, Pjeshka (70' Kalaja), Tafili, Dema, Shala, Marku (86' Kruja), Dibra (46' Sosa).

Karton te verdhe: Dushku, Hoxha / Baci, Pjeshka

Karton te kuq: Baci


Kukesi-Vllaznia 2-1: lineups and video goalsGoals: Own Goal Beqiri 8', Zeqiri 28' / Marku 8'

Kukesi: Halili, Peqini, Dushku, Malota, Hallaçi, Jefferson (Hasani 67'), Musolli, Lushtaku (Dosti 77'), Hoxha, Zeqiri, Pejic.

Vllaznia: Campironi, Gocaj, Sykaj, Beqiri, Boci, Pjeshka (70' Kalaja), Tafili, Dema, Shala, Marku (86' Kruja), Dibra (46' Sosa).

Yellow Card: Dushku, Hoxha / Baci, Pjeshka

Red Card: Baci


Kukesi-Vllaznia 2-1: tabellino e video goalMarcatori: Autogol Beqiri 8', Zeqiri 28' / Marku 8'

Kukesi: Halili, Peqini, Dushku, Malota, Hallaçi, Jefferson (Hasani 67'), Musolli, Lushtaku (Dosti 77'), Hoxha, Zeqiri, Pejic.

Vllaznia: Campironi, Gocaj, Sykaj, Beqiri, Boci, Pjeshka (70' Kalaja), Tafili, Dema, Shala, Marku (86' Kruja), Dibra (46' Sosa).

Ammoniti: Dushku, Hoxha / Baci, Pjeshka

Espulsi: Baci


martedì 28 ottobre 2014

Kategoria e Dyte, risultati e classifica


Gruppo A

Partizani Tirana II-Erzeni Shijak 3-0
Skrapari-Shenkolli 0-0
Teuta Durres II-Sukthi 0-1
Korabi Peshkopi-Tirana II 4-2
Vora-Albpetrol Patos 3-0
Domosdova Prrenja-Luzi 2008 1-3

CLASSIFICA

Korabi Peshkopi 12; Partizani Tirana II 9; Erzeni Shijak 9; Shenkolli 7; Luzi 2008; Sukthi 6; Vora 4; Albpetrol Patos 4; Teuta Durres II 2; Olimpiku Tirane 2; Tirana II 1; Skrapari 1; Domosdova 0.


Gruppo B

Gramozi Erseke-Tepelena 3-3
Bilishti Sporti-Himara 3-0
Delvina-Permeti 2-0
Gramshi-Turbina Cerrik 1-1
Oriku-Memaliaj 1-0
Kelcyra-Egnatia Rrogozhine 0-1

CLASSIFICA

Gramshi 10; Turbina Cerrik 8; Himara 7; Memaliaj 6; Egnatia Rrogozhine 6; Oriku 6; Kelcyra 6; Tepelana 5; Gramozi Erseke 5; Bilisht Sporti 4; Delvina 3; Permeti 1.

Top e Flop della settimana, giornata 9

TOP XI

FLOP XI

lunedì 27 ottobre 2014

Ato çka mësuam nga faza e parë


Dje pas përfundimit të takimeve Teuta-Tirana si dhe Partizani-Elbasani u mbyll edhe faza e parë e kampionatit kombëtar të futbollit. Një fazë kjo e cila e pas riformatimit të kampionatit me 10 ekipe pa një luftë shumë të ashpër sportive e cila pa të gjitha skuadrat pjesmarrëse të luftonin për diçka. Kështu lufta për të rënë nga kategoria ka përfshirë 4 ekipe: Vllazninë, Teutën, Apoloninë si dhe Elbasanin. Ekipi i cili deri tani është paraqitur më dobët është padyshim Elbasani. Elbasanllinjtë kanë arritur të grumbullojnë vetëm 3 pikë deri më tani(një fitore në shtëpi kundër Apolonisë) dhe duket se thuajse e kanë prerë që tani një biletë për tu rikthyer andej nga erdhën një sezon më parë.Ndërsa 3 ekipet e tjera që luftojnë për mbijetesë kanë shfaqur një lojë pothuajse të barabartë me njëra-tjetrën. Kështu Apolonia ka arritur të realizojë disa ndeshja të mira këtë fazë dhe duket se ka forcat që të luftojë deri në fund për Superligën, Teuta ndodhet në një krizë të dukshme identiteti dhe rezultatet në kampin durrsak po mungojnë prej kohësh. Ajo që nuk do na e priste mëndja ta shikonim në këto pozita është padyshim Vllaznia. Pas një fillim sezoni me shumë premtime dhe me afrimin e GEA Sport dukej se tifozët shkodranë do kënaqeshin pas shumë kohësh me një ekip pretendent për titull, por nuk ndodhi ashtu. Kriza administrative e cila ka përfshirë klubin pas largimit të GEA Sport është shumë e thellë. E ardhmja e futbollit shkodran është në udhëkryq dhe rrezikon të përsëritet i njëjti rast si me Dinamon para 2 sezonesh apo edhe me Partiizanin e disa sezoneve më parë. Bashkia ka premtuar shumë por duhet të presim e të shikojmë se çdo të ndodhë. Ashtu si për fundin e tabelës, edhe lufta për vendet e para është shumë e fortë, madje më e fortë se ajo që përmendëm deri tani. Ekipe me shumë pretendime, me shumë investime të cilat dëshirojnë fronin e kampionit si dhe vendet që të çojnë në Europë. Pas shumë sezonesh rikthehen në luftën për titull ekipet kryeqytetase. Partizani dhe Tirana ndajnë vëndin e parë me nga 18 pikë secila. Bardh e blutë po i plotësojnë më së mirë objektivat e fillim sezonit, ndërsa të demat e kuq po tregojnë një ecuri mjaft pozitive dhe konstante e ndihmuar kjo padyshim nga mbrojtja e tyre e hekurt( vetëm 2 gola të pësuar në 9 ndeshje). Poshtë tyre, me 2 pikë më pak ,gjejmë 2 ekipe të tjera në kuotë të barabartë pikësh, Kukësin dhe Laçin. Për Kukësin pas shumë investimeve të kryera ky pozicionim nuk është surprizë, madje të udhëhequr nga golat e Pero Pejiç ata shpresojnë të çojnë në qytetin verior titullin e aq shumëpritur. Krejt ndryshe është rasti i Laçit. Bardh e zinjtë pas një merkatoje mjaft të goditur, ku spikat blerja e talentit nigerian James i cili ka shpërthyer këtë sezon me 5 gola të realizuar deri tani, kanë arritur të kapin majat e tabelës. Objektivi kryesor për ta vazhdon të ngelet një shpëtim i qetë dhe pa probleme, por nën zë kanë filluar e të flasin për fjalën Europë. Vendin e 5, me 15 pikë e mbajnë kampionët e 4-fishtë të vendit. Skenderbeu nuk ka patur një start shumë të mirë sezoni, por ndeshjet e fundit loja e tyre ka ardhur gjithmonë e në rritje dhe tani ndodhen vetëm 3 pikë larg vendit të parë. Jug-lindorët po udhëhiqen nga 2 korçarë siç janë: kapiteni Shkembi i cili duket se nuk po e ndjen akoma moshën, si dhe nga Kristi Vangjeli. Mbrojtësi i rikthyer në Korçë pas shumë sezonesh në Greqi ka si objektiv të fitojë një titull me skuadrën e qytetit të tij. Ekipi më shumë në krizë është dukur padyshim Flamurtari. Kuq e zinjtë e Gjokës kanë grumbulluar vetëm 13 pikë deri tani dhe janë larg ambicjeve dhe pretendimeve të shprehura në fillim të sezonit nga sponsori turk. Faza e parë zgjati vetëm 9 ndeshje, por emocionet, spektakli dhe lufta sportive nuk munguan. Kishim kohë që e prisnim një kampionat të tillë ku çdokush lufton për një objektiv . Ne si tifozë nuk na ngelet gje tjetër veçse të shpresojmë që te vazhdohet kështu edhe 3 fazat e tjera dhe në fund të ketë fituar më i miri.

Kategoria e Pare, risultati e classifica


Gruppo A

Veleciku Koplik-Burreli 1-0
Besa Kavaje-Kamza 1-1
Mamurrasi-Ada Velipoje 3-0
Kastrioti Kruje-Iliria Fushe Kruje 0-0
Terbuni Puke-Beselidhja Lezhe 1-1

CLASSIFICA

Mamurrasi 10; Beselidhja Lezhe 10; Veleciku Koplik 9; Terbuni Puke 8; Besa Kavaje 4; Iliria Fushe-Kruje 4; Kamza 4; Burreli 3; Kastrioti Kruje 2; Ada Velipoje 0.Gruppo B

Dinamo Tirana-Lushnja 1-0
Luftetari Gjirokaster-Bylis Ballsh 1-0
Sopoti Librazhd-Tomori Berat 0-0
Shkumbini Peqin-Naftetari Kucove 4-0
Butrinti Sarande-Pogradeci 1-0

CLASSIFICA

Butrinti Sarande 9; Dinamo Tirana 8; Sopoti Librazhd 8; Tomori Berat 7; Bylis Ballsh 6; Pogradeci 6; Lushnja 4; Shkumbini Peqin 3; Luftetari Gjirokaster 3; Naftetari Kucove 2.Laçi-Apolonia Fier 3-1: formacionet dhe golatGolat: 10' Cetkovic, 67' Cela, 81' James / 38' Mitraj

Laçi: Vujadinovic, Doku, Buljan, Cela, Sefgjini, Zefi, Veliaj, Bilibashi (Sefa 60'), Nimani, Cetkovic, James (Ofoyeh 83').

Apolonia: Cakovic, Nako, Atanda, Xhafa, Prifti, Dosti, Gerxho, Djodjevic, Erkocevic (Canka 74'), Fili, Mitraj (Rajkovic 84').

Karton te verdhe: Sefgjini, Cela, Zefi, Teqja / Xhafa

Karton te kuq: Zefi / Xhafa


Laçi-Apolonia Fier 3-1: lineups and video goalsGoals: 10' Cetkovic, 67' Cela, 81' James / 38' Mitraj

Laçi: Vujadinovic, Doku, Buljan, Cela, Sefgjini, Zefi, Veliaj, Bilibashi (Sefa 60'), Nimani, Cetkovic, James (Ofoyeh 83').

Apolonia: Cakovic, Nako, Atanda, Xhafa, Prifti, Dosti, Gerxho, Djodjevic, Erkocevic (Canka 74'), Fili, Mitraj (Rajkovic 84').

Yellow card: Sefgjini, Cela, Zefi, Teqja / Xhafa

Red card: Zefi / Xhafa


Laçi-Apolonia Fier 3-1: tabellino e video goalMarcatori: 10' Cetkovic, 67' Cela, 81' James / 38' Mitraj

Laçi: Vujadinovic, Doku, Buljan, Cela, Sefgjini, Zefi, Veliaj, Bilibashi (Sefa 60'), Nimani, Cetkovic, James (Ofoyeh 83').

Apolonia: Cakovic, Nako, Atanda, Xhafa, Prifti, Dosti, Gerxho, Djodjevic, Erkocevic (Canka 74'), Fili, Mitraj (Rajkovic 84').

Ammoniti: Sefgjini, Cela, Zefi, Teqja / Xhafa

Espulsi: Zefi / Xhafa

Partizani Tirana-Elbasani 1-0: formacionet dhe golatGolat: Racic 42'

Partizani: A.Hoxha, Fejzullahu, Vrapi, Cuculi, Vila (Shabani 68'), Mazrekaj (Osmanaj 81'), Trashi, Batha, Nexhipi, Fazliu, Racic.

Elbasani: Kotorri, Shazivari, Vogli, Pisha, Kaculi, Basriu, Gava, Toci, Agboyi (Dosti 74'), Hila, Malindi (Cota 36').

Karton te verdhe: Batha / Toci


Partizani Tirana-Elbasani 1-0: lineups and video goalsGoals: Racic 42'

Partizani: A.Hoxha, Fejzullahu, Vrapi, Cuculi, Vila (Shabani 68'), Mazrekaj (Osmanaj 81'), Trashi, Batha, Nexhipi, Fazliu, Racic.

Elbasani: Kotorri, Shazivari, Vogli, Pisha, Kaculi, Basriu, Gava, Toci, Agboyi (Dosti 74'), Hila, Malindi (Cota 36').

Yellow card: Batha / Toci


Partizani Tirana-Elbasani 1-0: tabellino e video goal


Fonte: partizani.al


Marcatori: Racic 42'

Partizani: A.Hoxha, Fejzullahu, Vrapi, Cuculi, Vila (Shabani 68'), Mazrekaj (Osmanaj 81'), Trashi, Batha, Nexhipi, Fazliu, Racic.

Elbasani: Kotorri, Shazivari, Vogli, Pisha, Kaculi, Basriu, Gava, Toci, Agboyi (Dosti 74'), Hila, Malindi (Cota 36').

Ammoniti: Batha / TociTeuta-Tirana 0-1: formacionet dhe golatGolat: Bakaj 76'

Teuta: Rizvani, Krasniqi (Turtulli 68'), E.Hoxha, Kotobelli, Ahmataj, Nika, Deliallisi, Korreshi (Fall 77'), Hodo, Hoxhallari (81' Dita), Rafael.

Tirana: Frasheri, Kerciku, Curri, Pashaj (Olaki 46'), Kalari, Bulku, Karabeci, Malaj (Hyshmeri 64'), Taku, Bakaj, Morina (Busic 79').

Karton te verdhe: Dita


Teuta-Tirana 0-1: lineups and video goalsGoals: Bakaj 76'

Teuta: Rizvani, Krasniqi (Turtulli 68'), E.Hoxha, Kotobelli, Ahmataj, Nika, Deliallisi, Korreshi (Fall 77'), Hodo, Hoxhallari (81' Dita), Rafael.

Tirana: Frasheri, Kerciku, Curri, Pashaj (Olaki 46'), Kalari, Bulku, Karabeci, Malaj (Hyshmeri 64'), Taku, Bakaj, Morina (Busic 79').

Yellow card: Dita


Teuta-Tirana 0-1: tabellino e video goalMarcatori: Bakaj 76'

Teuta: Rizvani, Krasniqi (Turtulli 68'), E.Hoxha, Kotobelli, Ahmataj, Nika, Deliallisi, Korreshi (Fall 77'), Hodo, Hoxhallari (81' Dita), Rafael.

Tirana: Frasheri, Kerciku, Curri, Pashaj (Olaki 46'), Kalari, Bulku, Karabeci, Malaj (Hyshmeri 64'), Taku, Bakaj, Morina (Busic 79').

Ammoniti: Ditadomenica 26 ottobre 2014

[EKSKLUZIVE] Fjalët e para të Thiago Augusto si lojtar i Dinamos


Faqja jonë arriti të kontaktonte eksluzivisht me lojtarin më të ri të Dinamos, fantazistin brazilian Thiago Augusto.

1)Tani mund ta themi: jeni një lojtar i Dinamos

Po firmosa kontratën të enjte dhe kreva vizitat mjekësore ditën e premte. Po stërvitem momentalisht me ekipin që prej një jave dhe që ndeshjen e ardhshme do të jem në dispozicion të tranjerit. Fatkeqësisht dje nuk munda të luaja pasi dokumentacioni do edhe 2-3 ditë të jetë gati. Jam me të vërtetë i gëzuar që mund të luaj me një ekip me emër në Shqipëri si Dinamo.

2) Ishe prezantuar në Kucovë, përse nuk u bë asgjë?

Po është e vërtetë që isha në Kucovë disa kohë madje firmosa edhe me Naftëtarin. Por, shoqëria nuk arriti të më rregjistrontë në kohë tek UEFA dhe kështu nuk mund të bëhej asgjë pasi nuk mund të luaja me ekipin si ekstrakomunitar. Por edhe pse situata shkoi në këtë mënyrë aty kalova një kohë shumë të mirë me miqtë e mi atje.
3)Cilat janë objektivat tuaja për këtë edicion

Jam me të vërtetë shumë i gëzuar që mund të luaj me një klub shumë të njohur si Dinamo. Kam marrë informacione në internet dhe aty kam kuptuar që Dinamo është një skuadër historike në Shqipëri por që kohët e fundit po kalon një moment të keq me rënien në kategorinë e parë. Objektivi im është që të shpie Dinamon aty ku i tak: në Superligën shqiptare. Pastaj që dua të realizoj edhe shumë gola për tifozerinë e mrekullueshme "Blue Boys"

[ESCLUSIVA] Le prime parole di Thiago Augusto da giocatore della Dinamo Tirana

IL CALCIO ALBANESE ha contattato in esclusiva Thiago Augusto, trequartista brasiliano nuovo acquisto della Dinamo Tirana.


1) Ora possiamo dirlo: sei un giocatore della Dinamo Tirana.

Sì, ho firmato il contratto giovedì e ho effettuato le visite mediche venerdì. Mi sto già allenando con la squadra da una settimana, e dalla prossima partita potrà scendere in campo. Ieri non ho potuto giocare perché bisogna aspettare ancora 2-3 giorni che la mia documentazione si regolarizzi. Sono davvero contento di indossare la maglia di un team importante come la Dinamo.


2) Eri già stato presentato a Kuçove, perché poi non si è fatto nulla? 

Sì sono stato a Kuçove per un po' di tempo e ho anche firmato un contratto per il Naftetari. La società però non ha registrato in tempo il mio trasferimento al Uefa, e quindi non si è fatto più nulla perché fuori tempo di mercato non avrebbero potuto firmare giocatori extracomunitari. Comunque sia, ho passato un bel periodo con i miei amici di lì.


3) Quali sono i tuoi obiettivi per questa stagione?

Sono felicissimo di aver l'opportunità di vestire una maglia gloriosa come quella della Dinamo. Mi sono informato su internet, dove ho visto che la Dinamo è una squadra storica in Albania ma che ultimamente sta passando un momento difficile colmato con la retrocessione nella seconda divisione. Il mio obiettivo più grande è quello di riportare la Dinamo lì dove gli spetta, ovvero nella massima divisione albanese. Poi è ovvio, vorrei realizzare anche tanti goal soprattutto per la fantastica tifoseria "Blue Boys".sabato 25 ottobre 2014

Skenderbeu-Vllaznia 3-0: formacionet edhe golatGolat: Dimo 22, Olayinka 57', Vangjeli 77'.

Skenderbeu: Shehi, Vangjeli, Radas, Osmani, Arapi, Dimo (Abazi 64'), Alikaj, Shkembi, Ribaj, Olayinka (Nimaga 83'), Dhiego Martins (Sefa 76').

Vllaznia: Selimaj, Gocaj, Sykaj, Beqiri, Baci, Tafili, Dema (Markolaj 80'), Shtubina (Vecaj 74'), Hajdari (Sosa 62'), Kruja, Dibra.

Karton te verdhe: Shtubina


Skenderbeu-Vllaznia 3-0: tabellino e video goalMarcatori: Dimo 22, Olayinka 57', Vangjeli 77'.

Skenderbeu: Shehi, Vangjeli, Radas, Osmani, Arapi, Dimo (Abazi 64'), Alikaj, Shkembi, Ribaj, Olayinka (Nimaga 83'), Dhiego Martins (Sefa 76').

Vllaznia: Selimaj, Gocaj, Sykaj, Beqiri, Baci, Tafili, Dema (Markolaj 80'), Shtubina (Vecaj 74'), Hajdari (Sosa 62'), Kruja, Dibra.

Ammoniti: Shtubina
Kampionët i rikthehen fitores

Skënderbeu sot në Korçë arriti të korrte një fitore shumë të rëndesishme për të mos humbur hapin e kryesuesve. Tranjeri Josa pas shumë kohësh kishte gjithë grupin në dispozicion. Kapiteni Shkëmbi duket se u kishte munguar vërtet shumë korçarëve. Me rikthimin e tij në formacion loja e Skendërbeut ishte krejt ndryshe nga ajo e treguar në këto javët e fundit. Manovra sulmuese kalonte gjithmonë nga këmbët e Shkëmbit dhe ishte ai i cili i jepte ritëm lojës. Nga kampi shkodran u duk sikur humbja ishte e paevitueshme dhe vetë lojtarët u dukën të dorëzuar pa filluar mirë takimi. Problemet e shumta administrative që kanë zaptuar klubin si dhe pasiguria për të ardhmen bëri që shkodranët mos ishin të fokusuar tek takimi. Goli i parë për kampionët vjen në minutën e 21. Ishte Ribaj ai i cili goditi një top nga jashtë zone. Portieri i Vllaznisë Selimaj tregohet i pasaktë në grushtim dhe topi përfundon tek këmbët e Dimos i cili nuk e ka të vështirë të shënojë nga një distancë shumë e afërt. Pas disa minutash me aksione të bukura nga të dy krahët, sulmuesi Piter shfrytëzoi mjaft mirë një krosim të Shkëmbit duke e çuar rezultatin në shifrat 2-0 dhe duke i siguruar tre pikët korçarëve. Ai i cili vulosi 3-0 final ishte Kristi Vangjeli. Mbrojtësi i krahut në minutën e 76 realizoi me një goditje nga jashtë zone golin e dytë në këtë kampionat, pas atij të shënuar një javë më parë në Vlorë. Pas këtij takimi Skënderbeu barazon me pikë Tiranën dhe Partizanin në kuotën 15, ndërkohë që Vllaznia mbete në kuotën e 8 pike, vetëm një më shumë se vendi i cili të dërgon një kategori më poshtë.

Kukesi-Flamurtari 2-0: formacionet dhe golatGolat: Dushku 37', Pejic 76'

Kukesi: Halili, Smajli, Malota, Dushku, Hallaçi, Musolli (Shameti 83'), Jefferson (Hasani 79'), Hysa, Zeqiri, Hoxha, Pejic.

Flamurtari: I.Lika, Idrizaj, Douglas, Krasniqi, Veliu (Kuqi 81'), Metaj, Telushi, Muzaka, Vucaj (Shehaj 81'), G.Lika, Abilaliaj.

Karton te verdhe:


Kukesi-Flamurtari 2-0: tabellino e video goalMarcatori: Dushku 37', Pejic 76'

Kukesi: Halili, Smajli, Dushku, Malota, Hallaçi, Musolli (Shameti 83'), Jefferson (Hasani 79'), Hysa, Hoxha, Zeqiri, Pejic.

Flamurtari: I.Lika, Idrizaj, Douglas, Krasniqi, Veliu (Kuqi 81'), Telushi, Metaj, Muzaka, Vucaj (Shehaj 81'), G.Lika, Abilaliaj.

Ammoniti:


Godet Dinamo, firmos Thiago AugustoThiago Augusto është lojtari më i ri i Dinamos. Trekuartisti brazilian, pas një periudhe prove të kaluar tek Naftëtari i Kuçovës, vendos të firmosë tek Dinamo falë edhe ndërmjetësimit që bëri agjenti brazilian Marcello Troisi Moreira. Një goditje shumë e nevojshme kjo për kryeqytetasit që tregojnë edhe njëherë ambiciet e tyre për tu rikthyer në superligë edicionin tjetër.

Skeda e lojtarit:

Emri: Thiago Augusto

Mbiemri: Leite
Mosha: 24

Vendlindja: Porto Feliz (Brasile)

Poziocioni: Centrocampista / Trequartista

Gjatësia: 172 cm

Pesha: 69 kg

Këmba: Djathtë

Kategoria e Pare, il programma della quarta giornata


Gruppo A

Besa Kavaje-Kamza
Mamurrasi-Ada Velipoje
Kastrioti Kruje-Iliria Fushe Kruje
Terbuni Puke-Beselidhja Lezhe
Veleciku Koplik-Burreli domenicaGruppo B

Dinamo Tirana-Lushnja
Luftetari Gjirkoster-Bylis Ballsh
Sopoti Librazhd-Tomori Berat
Shkumbini Peqin-Naftetari Kucove
Butrinti Sarande-Pogradeci[UFFICIALE] Thiago Augusto firma con la Dinamo Tirana
Thiago Augusto è un nuovo giocatore della Dinamo Tirana. Il trequartista brasiliano, dopo un periodo di prova con il Naftetari Kucove, ha deciso di scegliere la Dinamo grazie alla mediazione dell'agente brasiliano Marcello Troisi Moreira. Un ottimo colpo per la squadra capitolina, che dimostra ancor di più la voglia di tornare in Superliga nel corso di questa stagione.

Ecco la scheda del giocatore:

Nome: Thiago Augusto

Cognome: Leite

Età: 24

Paese di nascita: Porto Feliz (Brasile)

Posizione: Centrocampista / Trequartista

Altezza: 172 cm

Peso: 69 kg

Piede: Destro

Serbia-Albania, il comunicato stampa di reazione della Federcalcio Albanese

E' inaccettabile per la FSHF il verdetto della UEFA riguardante gli eventi accaduti il 14 Ottobre nello stadio "Partizan" di Belgrado, prima, nel mentre e dopo la partita. Siamo convinti che non esistano elementi di prova sufficienti che portano a tale decisione. Il verdetto non è assolutamente proporzionato, in confronto alle violazioni verificatesi. La decisione è chiaramente orientata a influenzare i risultati sportivi del girone di qualificazione, mentre il focus principale dovrebbe essere l'atmosfera estremamente violenta che ha influenzato lo svolgimento della partita.
La FSHF è pronta a presentare ricorso, presso organi e autorità sportivamente competenti. I dettagli del ricorso non potranno essere pubblicati prima dei motivi del verdetto, ma alcune questioni sono indiscutibili:

- La FSHF non ha nessuna responsabilità sul drone che ha sorvolato lo stadio del Partizan. Gli organizzatori della partita e gli addetti alla sicurezza avrebbero dovuto avere a proprio carico questo. Non c'erano tifosi albanesi nello stadio. La FSHF non può essere responsabile della sicurezza, dentro e fuori allo stadio, in territorio serbo.

- Non c'erano più le condizioni per portare avanti la partita. L'arbitro ha mandato i calciatori negli spogliatoi per motivi di sicurezza, e secondo quanto scritto nel referto, non c'è stata più una decisione contraria, perché il campo di gioco è continuato a rimanere insicuro.

- Ci sono prove chiare mediche che testimoniano che i giocatori albanesi non erano più in grado psicologicamente e fisicamente di scendere in campo. Tutto come conseguenza della violenza dei tifosi che hanno invaso il campo.

- Il verdetto è ingiusto, perché pareggia le punizioni. Uno stadio che ha offerto slogan etnici, politici e religiosi, e soprattutto cori razzisti, è stato punito allo stesso modo di un solo drone, di provenienza ignota.

- I motivi che hanno portato l'abbandono della partita sono l'evidente mancanza di sicurezza, e la violenza contro i giocatori albanesi da parte dei tifosi di casa.

I giocatori albanesi non sono mai stati avvisati che la partita sarebbe ricominciata. Questa posizione è soltanto fantasia. La nazionale albanese non ha mai rifiutato di continuare la partita. I giocatori albanesi hanno dichiarato soltanto che non erano più in grado fisicamente e psicologicamente di giocare una partita di calcio.


Komunikatë për shtyp pas vendimit të UEFA

Vendimi i sotëm i UEFA-s nuk është i pranueshëm për FSHF, sa i takon ngjarjeve të datës 14 tetor 2014 në stadiumin “Partizani” të Beogradit, përpara gjatë dhe pas ndeshjes. Është besimi ynë i patundur, që atje nuk ekzistojnë provat e mjaftueshme dhe arsyetimi ligjor, qe çojnë në një vendim të tillë. Vendimi është qartësisht jo i proporcionuar, kundrejt shkeljeve që kanë ndodhur. Detaje të mëtejshme do të jepen kur të bëhet publik, argumentimi mbi vendimin.
Vendimi është dukshëm i orientuar, që të ndikojë rezultatet sportive të grupit eliminator, ndërkohë që fokusi kryesor, në këndvështrimin e FSHF, duhet të jetë atmosfrera ekstremisht e dhunshme dhe ngjarjet që në mënyrë të pakthyeshme, ndikuan në ndeshjen e futbollit
FSHF është plotësisht e orientuar që ta apelojë, këtë vendim tek autoritetet kopetente sportive. Detajet e provave të apelit, nuk mund të jepen përpara publikimit të argumentave të vendimit por disa çështje janë kategorike:

- FSHF nuk mban asnjë përgjegjësi për hyrjen e banerit fluturues në stadiumin e Partizanit. Siguria është një përgjegjësi e organizatorit. Nuk kishte tifozë shqiptarë në stadium. FSHF nuk mund të jetë përgjegjëse për mungesën e sigurisë në territorit serb, brenda dhe jashtë stadiumit

- Nuk ekzistonin më kushtet e sigurisë për të vazhduar lojën. Arbitri i drejtoi lojtarët jashtë fushës për arsye sigurie por sipas raporteve, nuk ekziston vendim i arbitrit dhe as i zyrtareve te tjerë të UEFA-s, që siguria u rivendos. Fusha mbeti e pasigurtë.

- Ka prova të qarta mjekësore që lojtarët e ekipit shqiptar ishin fizikisht dhe psikologjikisht të paaftë të luanin, si pasojë e dëmtimeve, që rrodhën nga dhuna e tifozëve vendas që hynë në fushë.

- Ndëshkimet janë dukshëm të padrejta, sepse thuajse barazojne denimet. Një stadium që ofroi parrulla etnike, politike dhe fetare, urrejtje raciale u ndëshkua në mëyrë të njëjtë, me një baner të vetëm, të paligjshëm dhe me origjinë të pavërtetuar.

- Shkaqet finale që çuan në braktisjen e ndeshjes ishin mungesa evidente e sigurisë dhe dhuna e pësuar nga lojtarët shqiptarë dhe e ushtruar nga tifozët vendas.

Lojtarët shqiptarë nuk u njoftuan kurrë që zyrtari i ndeshjes vendosi qe takimi te vazhdonte. Ky pozicion është produkt fantazie. Skuadra shqiptare nuk refuzoi kurrë të vazhdonte ndeshjen. Lojtarët shqiptarë deklaruan se ata ishin fizikisht dhe psikologjikisht të paaftë për të luajtur një ndeshje futbolli. Nuk ka referencë, në raportet zyrtare që zbrazja e stadiumit ishte mënyra e përshtatshme për të vendosur kushtet e sigurisë. Nëqoftëse në opinionin e zyrtarëve të UEFA-s, kjo ishte gjëja e drejtë që duhej bërë, ata duhet të zbraznin stadiumin dhe më tej të rifillonin ndeshjen dhe të ftonin lojtarët shqiptarë në fushë, nëse ata i konsideronin lojtarët shqiptarë në gjendje për të luajtur.
Vendimi për të mos luajtur nuk ishte një vendim që ne e morëm. Ne nuk mund të pendohemi për një vendim që s’kemi marrë. Ishte një pamundësi për të luajtur dhe jo refuzim.


venerdì 24 ottobre 2014

Superliga, nona giornata: programma e quote
Sabato ore 14

Kukesi-Flamurtari

Skenderbeu-Vllaznia


Domenica ore 14

Laçi-Apolonia Fier

Domenica ore 17

Teuta-Tirana

Partizani Tirana-Elbasani


Quote by LottoSport.al


Reagojnë futbollistët shqiptarë

Pas vendimit të turpshëm të marrë sot nga Komision i Disiplinë në UEFA po fillojnë të vijnë edhe reagimet e para nga futbollistët shqiptarë. I pari i cili ka reaguar për këtë episod ka qënë Bekim Balaj. Futbollisti shkodran i cili aktivizohet me Spartën e Pragës  publikoi foton e momentit kur ai goditet nga një stol në Beograd me fjalët: "Më fal Platini për stolin që desh e theyva me kokë, bravo uefa". Pas nuk ka ngelur as Sokol Cikalleshi. Edhe ai po ashtu si Bala ka vendosur të reagojë në facebook duke shkruar:" Turp Turp Turp ! Nuk kam fjale ! Te rrezikosh jeten dhe ne fund te te denojn perseri kjo nuk esht pare ! Drejtesia esht vetem ne endrra,realiteti esht krejt ndryshe !!!FORCA ALBANIA". 

Andi Lila një nga protagonistët kryesore të asaj mbrëmjeje nuk mund të rinte pa shprehur mendimin e tij.Këto janë fjalët e tij në rrjetet sociale:" Un besoj,tani me shumë se kurrë".Kapiteni Cana duket se nuk është dorëzuar dhe mendon se drejtësia mund të vihet në vend nga apeli." Duhet pritur deri ne vendimin e fundit, qeshtja do ti drejtohet tribunalit te sportit ne Lausanne" janë fjalët me të cilat është prononcuar Cana.


La reazione della FSHF

Inaccettabile. Questa la definizione attribuita dal segretario della Federcalcio Albanese Ilir Shulku al verdetto della commissione disciplinare del UEFA. Sulla stessa linea di pensiero anche il membro principale del comitato esecutivo della Federcalcio Artan Hajdari, che ha confermato come la lotta per i tre punti non sia finita qui:

"Non abbiamo ancora a disposizione i motivi di questo verdetto, poiché solitamente arrivano qualche giorno dopo la decisione della commissione. Facendo riferimento alle critiche che abbiamo ricevuto nell'ultima settimana, l'unico motivo di questa decisione è il non essere ri-scesi in campo. La battaglia giuridica continuerà, faremo ricorso alla corte d'appello. Abbiamo argomentazioni indiscutibili che devono portare i tre punti a nostro favore, così invece sembra più una decisione "per non fare male a nessuno". In questo caso non ci può stare. Aspetteremo le giustificazioni di questo verdetto ma nel frattempo inizieremo le pratiche per il ricorso. "Reagon FSHF

Nga sajti i FSHF-s:

Sekretari i Pergjithshëm Ilir Shulku, si dhe dy anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit, Bardhyl Minxhozi e Artan Hajdari, dolën në një konferencë për shtyp, menjëherë pas deklarimit të vendimit të Komisionit të Kontrollit Etikës dhe Disiplinës në UEFA. Sekretari Shulku i ka njohur të pranishmit me vendimet e ardhura nga UEFA. Më pas, ata i janë përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.

Në lidhje me vendimin avokat Artan Hajdari ju përgjigj: “Sipas rregullores, argumentimi duhet kerkuar ne UEFA, brenda pese diteve nga komunikimi i vendimit, gje te cilen FSHF do ta kerkoje menjehere. Pavaresisht argumentimit te munguar, ne gjykojme qe Shqiperia eshte denuar per shkak te “refuzimit per te vazhduar ndeshjen”, gje e cila nuk ka qene keshtu nga ana jone, ndersa gjoba eshte vene per shkak te “banerit te ndaluar”, serish e pavertetuar dhe e pabazuar. Ky ishte nje denim i cili nuk mund te themi se pritej, por qe ne mendojme se ka patur ose me sakte ka pesuar influencen politike. Më pas ai ka theksuar: “Ky vendim, rezulton per ne teresisht i padrejte dhe ne do te vazhdojme te kerkojme drejtesi ne Komisionin e Apelit dhe me tej ne CAS (Court of Arbitration for Sport). Ne do te kerkojme drejtesi dhe do te kerkojme te marrim maksimumin ne te gjitha drejtimet, gjithashtu edhe tre piket e mohuara ne kete vendim te sotem. Provat e grumbulluara dhe te paraqitura jane me se te plota dhe nga ana juridike, se bashku me dy studiot e tjera eshte punuar ne menyre me se profesionale”- ka përfunduar ai.

Më pas ka reaguar edhe anëtari tjetër i KE, zoti Bardhyl Minxhozi: “Vendimi nuk ka dhënë drejtësi sepse nuk ka dënuar dhunën e ushtruar në stadiumin e Beogradit. Fusha e lojës dhe lojtarët tanë janë dhunuar nga huligane qe kane uzurpuar fushen. Koret raciste në stadium nuk kanë pushuar. Serbia është dënuar të zhvillojë dy ndeshje pa spektatorë por të jeni të sigurtë që në stadium në do të mungojë Ivan Bogdanovi, që ishte edhe dirigjenti i dhunës së ushtruar në fushën e lojës”.

Në mbyllje Sekretari i FSHF, Ilir Shulku, ka falenderuar mediat për mbështetjen që i kanë dhënë Federatës, në lidhje me këtë çështje.


Sokol Cikalleshi: "Vergogna, vergogna, vergogna. Sono senza parole!La risposta alla decisione Uefa di Sokol Cikalleshi:

"Vergogna, vergogna, vergogna. Sono senza parole! Rischiare la vita e alla fine essere punito ancora, non si era mai visto. La giustizia si trova soltanto nei sogni, la realtà è completamente diversa.
Forza Albania."