sabato 30 aprile 2016

[VIDEO] Endri Cekici a segno su calcio di punizione

Teuta-Tirana 0-0: tabellino e highlightsMarcatori: 

Teuta: Moçka, Lukic, Shkalla, Hoxha, Kotobelli, Cyrbja (Hyseni 57'), Lena, Hila (Gripshi 87'), Musta, Jonathan, Magani (Lamcja 52').

Tirana: Ed.Bakaj, Kerciku, Muça, Teqja, Gerçaliu, Karabeci, Vucaj (Peci 71'), Malaj (Deliaj 72'), El.Bakaj, Fukui, Lika (Papa 88').

Ammoniti: Hila 72', Lukic 83' / Malaj 41', Kerciku 69'

Espulsi: Kerciku 85'

Flamurtari-Kukesi 0-1: tabellino e highlightsMarcatori: Dvornekovic 57'

Flamurtari: Halili, Idrizaj (Cerkini 69'), Pashaj, Lacoste, Krasniqi, Nicolini, Telushi, Lushtaku, Da Silva (Dushku 80'), Hoxha, Danilo Alves.

Kukesi: Kolici, Hallaçi, Malota, Memini, Mici, Ferraj, Carioca (Jonuzi 86'), Biringueta (Dos Santos 58'), Nika, Dvornekovic, Emini (Mateus Lima 75').

Ammoniti: Lushtaku 60', Hoxha 66', Telushi 86', Halili 87' / Mici 15', Dvornekovic 86'

 

Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
venerdì 29 aprile 2016

Miqësorja Shqipëri-Qatar do luhet në Hartberg

www.fshf.org

Ndeshja miqësore Shqipëri-Qatar do të luhet në stadiumin e qytetit të Hartbergut në Austri. Federata Shqiptare e Futbollit ka përzgjedhur kështu vendin ku do të luhet miqësorja e datës 29 maj.

Stadiumi i Hartbergut ka një kapacitet prej 6 mijë vendesh, ndërkohë që kjo do të jetë miqësorja e dytë në histori me Qatar-in pas asaj të luajtur në maj të vitit 2012.

Më pas, kombëtarja do të udhëtojë drejt Italisë dhe më 2 qershor do të zhvillojë në stadiumin e Bergamos “Attleti Azzurri” miqësoren e dytë kundër Ukrainës. Më datë 6 qershor kombëtarja shqiptare niset nga Italia për në Peros Guirec të Francës, ku do të jetë rezidenca kuqezi për Europianin e Francës.


Partizani-Terbuni: çmimet e biletave

Nga www.partizani.al

Klubi ju bën me dije çmimet e biletave për takimin FK PARTIZANI – KF TERBUNI
Ju njoftojmë se për këtë takim çmimet e biletave në tribunat respektive do te jenë:
Biletat në Tribunat A dhe B do të kushtojnë 500 Lek.
Biletat në Tribunat D1 , D2 , D3 do të kushtojnë 200 Lek.
Për Femrat hyrja në Tribunat D1, D2, D3 do të jetë falas.

Biletat do të mund ti siguroni nga dita e Premte duke filluar nga ora 9:00 pranë pikës së shitjes, në stadiumin “Qemal Stafa”.


Teuta-Tirana: drejtperdrejt
DOPPIO CLICK PER FULL SCREEN

Flamurtari-Kukesi: drejtperdrejt
DOPPIO CLICK PER FULL SCREEN

Trashi & Daja: synojme vetem per 3 piket ndaj Terbunit

Nga www.partizani.al

TRASHI: Nuk duhet të harrojmë që me Tërbunin hasëm shumë vështirësi në takimin e fazes së 3-të që zhvilluam në Pukë , ndaj këtë përballje e kemi vlerësuar maksimalisht për ta fituar, pasi tashmë nuk na lejohet më asnjë hap falls. Edhe Tërbuni do të ketë të njëjtin vlerësim si të gjithë kundërshtarët e tjerë. Suksesi i merituar që arritëm në Kukës ishte një tjetër sinjal i fortë për Skënderbeut duke i treguar se ne jemi aty dhe do të bëjmë maksimumin për tia rrëmbyer titullin këtë sezon. Ne nuk presim dhurata nga asnjë skuadër ndaj do të vazhdojmë luftën siç kemi bërë dër më tani të marrim çdo ndeshje me forcat tona ndaj edhe nga Tirana nuk presim asnjë dhuratë.

DAJA: Me Tërbunin do të kemi përqëndrim maksimal pasi kjo skuadër e tregoj edhe ndaj Skënderbeut që mund të të ndëshkoj në çdo moment . Të shtunën synojmë vetëm fitoren ndaj Tërbunit, më pas do të mendojmë për derbin ndaj Tiranës. Kampionati po i drejtohet fundit dhe tashmë të gjitha skuadrat kanë shpenzuar shumë. Fitorja e arritur në Kukës na konfirmoj që jemi një ekip për kampion, pasi në atë ndeshje kemi treguar karakterin e vërtet të skuadrës madje duke luajtur edhe me një lojtar më pak. Përpara se të luamë në Korçë kemi përpara akoma ndeshje ndaj ne duhet të mendojmë të fitojmë të gjitha sfidat e mbetura në mënyrë që në takimin ndaj Skënderbeut të shkojmë sa më komod përsa i përket diferencës së pikëve.


Bari, obiettivo Xhevahir Sukaj

Come riportato dal noto giornalista di Sky Sport, Gianluca Di Marzio, il Bari starebbe pensando a Xhevahir Sukaj del Partizani Tirana per la prossima finestra di mercato. L'attaccante che in questa stagione ha già realizzato 17 reti, è in attesa del passaporto comunitario. Nel caso non dovesse arrivare, la trattativa si concluderebbe solo in caso di promozione in Serie A del Bari perché, come ben noto, le squadre di Serie B non hanno alcun posto per i giocatori extracomunitari.


Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
giovedì 28 aprile 2016

Ilir Daja: Neser luajme nje finale per Europen

Nga www.kftirana.al

“Perballe Teutes luajme nje ndeshje delikate per tu fituar. Kemi probleme mungesash por jemi mesuar me grup te cunguar dhe do te bejme edhe keshtu. Na duhen tre piket per te rekuperuar terren me rivalet. Vetem ne kete menyre do te kemi mundesi te provojme deri ne fund. Do shkojme per fitore ne Durres. Statistikat na favorizojne?! Nuk jane tregues qe percaktojne ndeshjen e rradhes. Teuta e ka grupin te plote dhe kjo i ben ata te jene ne nje moment te mire. Kane nje skuader kompakte dhe forca e tyre eshte loja ne grup. Eshte nje ndeshje direkte per Europen. Per te arritur objektivin duhet te fitojme. Na duhet te luajme me zemer per te marre tre piket. Motivimi duhet te jete me i madh se me Skenderbeun. Kete ja kam thene lojtareve Me gjykimin nuk do te merrem me. E thash pas Skenderbeut dhe po e perseris prap. Nuk e mendojme derbin, kemi mendjen vetem tek Teuta. Per Partizani flasim javes tjeter. Gjej rastin ti bej apel klubeve per sezonin e ardhshem, te mblidhen dhe bashkarisht te vendosin per te ndryshuar rregulloren per shlyerjen e kartonave te verdhe sic ndodh ne shume vende ne Europe. Klubet te zgjedhin ndeshjet ku lojtaret te likuidojne pezullimet. Keshtu nuk do ta paragjykojme garen”.


Partizani, takim me perfaqesuesit e kompanise Gau & Ai Group

Nga www.partizani.al

Presidenti Demi ka mirpritur përfaqësuesit e Kompanisë “GAU”dhe ” AI GROUP”. Kryefjala e takimit mes palëve është zhvilluar në kuadër të mundësisë së bashkëpunimit për ndërtimin e stadiumit të Klubit Partizani. Kompanitë Arkitekturike “GAU” dhe studio Inxhinierike ” AI GROUP” gëzojnë të drejtat dhe janë mjaft të njohura në ndërtimin e impianteve sportive në vendin fqinj Itali. Përgjatë qëndrimit të tyre 2 ditor në Shqipëri Përfaqësuesit e “GAU” dhe ” AI GROUP” ,Piercarlo Montaldo Inxhinier dhe Gino Zavanella Arktitekt kanë vëzhguar nga afër terrenet ku edhe do të ndërtohet stadiumi dhe kompleksi sportiv i Klubit Partizani. Kompanitë “GAU” &” AI GROUP” kanë qenë pjesë e disa impjanteve sportive në Itali përfshirë edhe stadiumin e Torinos “Juventus Stadium” dhe kompleksin në Maranello të ekipit gjigand Italian të makinave “FERRARI S.p.A“ që konkuron në Formula 1.


FSHF nenshkruan me sponsorin Sigal

Nga www.fshf.org

Sot paradite ne ambientet e hotel "Tirana Internacional" u zhvillua ceremonia e nenshkrimit te kontrates mes FSHF dhe sponsorit te ri "Sigal". Presidenti i FSHF Armand Duka, beri nje permbledhje te raporteve qe institucioni qe ai drejton ka krijuar me sponsoret. Pasi vleresoi kontributin e tyre ai theksoi rendesine e nenshkrimit te kontrates me kete kompani sigurimesh, lider ne treg. Me pas pershendeti Presidenti i "Sigal" Avni Ponari. Ai beri nje paraqitje te aktivitetit te kompanise se tij dhe u shpreh i kenaqur per bashkepunimin e ri me Federaten Shqiptare te Futbollit. Me pas, te dy presidentet firmosen marreveshjen e bashkepunimit mes dy institucioneve. Ja disa pikat kryesore e marreveshjes se sponsorizimit me Sigal:

1. Per here te pare futbollistet e ekipeve kombetare dhe ato Superliges jane siguruar nga aksidentet dhe demtimet gjate ndeshjeve dhe stervitjeve.

2. Futbollistet ne rast demtimesh kane te mbuluar financiarisht shpenzimet mjeksore dhe te rehabilitimit deri ne 50 000 Euro.

3. Kjo marreveshje FSHF me Sigal pervec mbeshtetjes te ekipeve kombetare, eshte gjithashtu nje mbeshtje shume e vlefshme per ekipet e Superliges.

4. Kjo marreveshje pervec dimensionit shume te rendesishem financiar, eshte gjithashtu nje hap i madh perpara per rritjen e menexhimit profesional te klubeve dhe futbollit ne pergjithsi.


Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
mercoledì 27 aprile 2016

Ansi Agolli da record: straniero con più presenze nella storia del Qarabag

Venerdì, nella vittoria del Qarabag sull'Inter Baku, Ansi Agolli ha stabilito un nuovo record: il terzino della nazionale, infatti, è ora lo straniero con più presenze (228) con la maglia dei campioni dell'Azerbaijan. Marchio albanese anche nel precedente record, appartenente ad Admir Teli, il quale ha giocato con il Qarabag dal 2009 al 2015.
Per Panorama Sport Agolli ha espresso tutta la sua gioia:

<< E' un record che mi aiuterà a contribuire sempre di più alla causa del Qarabag. Ero sicuro di riuscirlo a raggiungere, fin da quando Admir Teli ha lasciato la squadra. Mi trovo veramente bene qui e sono convinto di rimanere per altre stagioni con il Qarabag, sperando di vincere altri trofei. >>La storia e la carriera di Lorik Cana in un'intervista per Fifa.comLorik Cana ha rilasciato nella giornata di ieri una lunga intervista per il sito della Fifa. Tanti i temi trattati: dalla sua infanzia in Kosovo, il binomio club-Nazionale e il suo futuro.

Ecco le dichiarazioni del capitano albanese per Fifa.com:

<< Una battaglia per la sopravvivenza

Sono del Kosovo. Ho lasciato la mia nazionale con la mia famiglia nel 1990, quando esplose la prima guerra con la Jugoslavia. Il Kosovo era parte della Jugoslavia al tempo e come altri nostri compatrioti trovammo rifugio in Germania e in Svizzera. Ho passato 10 anni della mia infanzia in Svizzera, prima di trasferirmi per motivi sportivi in Francia.

Il suo background

Mio padre è stato un calciatore professionista e ha giocato più o meno come. Ha dato tutto se stesso ed era un vero vincitore. E' stato molto duro con me nella mia infanzia, sia per quanto riguardo il lato personale sia per quello sportivo. Mi ha sempre spinto al limite per raggiungere il successo, perché sapeva che avevo quello che serviva. Mi ha insegnato tanti valori e, soprattutto, mi ha insegnato a non arrendermi mai. La mia carriera è stata motivata dal viaggio che avevamo affrontato i miei genitori e dalla difficile situazione che vivevamo i miei connazionali in Kosovo. Tutto questo ha contribuito a formare il giocatore che sono oggi.

La sua carriera

Quando era nella squadra riserve del PSG, sentivo ardere dentro di me il desiderio del successo. Antoine Kombouare era il mio allenatore dell'epoca, mi ha aiutato molto sopratutto nel superare le barriere mentali. La guerra, che stava giungendo al termine nel mio paese, mi ha soprattutto al successo e ad ottenere quel successo a Parigi. Il Psg è una squadra in cui è sempre difficile emergere per un giovane dalle squadre giovanili, per questo ho sempre messo tutta la mia energia e tutto il mio impegno in ogni cosa che ho fatto. E' lì che ho forgiato l'immagine che mi ha seguito dappertutto. 

Il suo paese

Ho sempre voluto rappresentare l'Albania e il popolo albanese. L'opportunità è arrivata presto, ma era logico perché giocavo in una squadra importante come il Psg. Ho esordito a 19 anni e lì iniziò la mia storia. La Nazionale è veramente speciale per il popolo albanese, soprattutto per tutti quelli che non vivono più in Albania. La squadra era, e lo è ancora, il tramite che teneva tutti sotto un'unica bandiera. Molti giocatori sono cresciuti all'estero, e la nostra Nazionale ci ha dato la possibilità di fare grandi cose per la prima volta insieme. Tutto ciò ha contribuito molto nella nostra qualificazione per i prossimi Europei.

La Nazionale

Abbiamo tanti buoni giocatori, i quali hanno avuto la possibilità di poter crescere calcisticamente all'estero. Ora siamo agli Europei, cosa inimmaginabile fino a qualche anno fa. Prima degli anni 2000 avevamo una Nazionale che rappresentava soltanto l'Albania, ora invece ne abbiano una che rappresenta tutto il popolo albanese in ogni parte del mondo. I giocatori percepiscono questo. 

Più siamo andati avanti nel nostro percorso di qualificazione e più la pressione aumentava. Abbiamo imparato a conviverci pian piano. Il mio compito è stato quello di tenere insieme la squadra e le questioni inerenti alla squadra, soprattutto quando le cose non sono andate per il verso giusto. Spesso cerco anche di essere un parafulmine per gli altri, addossandomi un po' della loro pressione. Deve essere così.

Il futuro

Le nostre menti stanno già pensando al 11 Giugno data del primo incontro, il più importante. Non avrei potuto sognare qualcosa di meglio che giocare una competizione così importante con la mia Nazionale e per di più in Francia. Non so cosa succederà dopo: ci sono tanti giocatori giovani che ho sostenuto in questi anni e penso sia arrivato il momento di concedere loro lo spazio che meritano. Parlerò con la Federazione e la mia famiglia per poi prendere una decisione. E' possibile che gli Europei saranno la mia ultima grande sfida con la Nazionale. 

Ci sono molti giocatori tra i 23 e i 24 anni che giocano in campionanti importanti. La loro energia sarà fondamentale nel percorso di qualificazione ai mondiali di Russia del 2018, dove siamo finiti in un girone di ferro con Spagna e Italia. La mia idea, comunque, è che l'Albania possa dire la propria anche contro questi due colossi. Quanto a me, voglio soltanto prendere la decisione più giusta, per il mio bene e per quello della squadra. >>Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
martedì 26 aprile 2016

Il gol della settimana, giornata 31: Xhevahir Sukaj vs Kukesi


Vllaznia-Flamurtari 2-1: tabellino e highlightsMarcatori: Cicmili 2', Shtubina 58' / Dushku 86'

Vllaznia: Dragojevic, Shtubina, Vrapi, Cicmil, A.Marku, Tafili, Kapaklija (Dibra 73'), Sefa, Krymi, Vecaj (Cinari 89'), Kalaja (Hakaj 91').

Flamurtari: Lika, Krasniqi, Curri (Shehaj 64'), Lacoste, K.Marku, Idrizaj, Nicolini (Dushku 64'), Telushi, Lushtaku (Cerkini 46'), Da Silva, Danilo Alves.

Ammoniti: A.Marku 40', Sefa 70', Cinari 89' / Marku 41', Dushku 94'


Terbuni Puke-Teuta 1-4: tabellino e highlightsMarcatori: Kaçaj 12' / Magani 2' 76', Musta 45', Hila 86'

Terbuni: Haxho, Tasic, Beci, Kule, Kaçaj, Dedyn, Lala, Gavazaj, Marku (Marinaj 72'), Pereira (Fangaj 55'), Jovanovic (Marku 72').

Teuta: Moçka, Lukic, E.Hoxha (Cyrbja 46'), R.Hoxha, Shkalla, Hodo, Lena, Musta, Hila, Jonathan (Hyseni 62'), Magani (Lamcja 78').

Ammoniti: Lala 21', Fangaj 74' / Musta 52', Hyseni 82'


Bylis Ballsh-Laçi 1-0: tabellino e highlightsMarcatori: Varea 93'

Bylis: Frasheri, Dukic, Simic (Mbella 71'), Muskaj (Hyshmeri 46'), Bilali, Alla, Gava, Peposhi, Varea (Brahja 92'), Izuchukwuka, Hoxhaj.

Laçi: Selmani, Ademir, Buljan, Gjoni, Sefgjinaj, Veliaj, Dosti (Cetkovic 42'), Nimani (Mitraj 63'), Gocaj, Zefi, Musaj.

Ammoniti: Dukic 77', Varea 23', Hoxhaj 51', Gava 88' / Mitraj 74', Zefi 77'


Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
lunedì 25 aprile 2016

Tirana-Skenderbeu 0-1: tabellino e highlightsMarcatori: Salihi 83'

Tirana: Ed.Bakaj, Smajli, Muça, Teqja, Hoxhallari, Malaj (Deliaj 89'), Karabeci, Vucaj, Lika, El.Bakaj, Fukui.

Skenderbeu: Shehi, Vangjeli, Radas, Osmani, Arapi, Progni (Shkembi 78'), Orelesi, Lilaj, Latifi (Jashanica 92'), James (Plaku 52'), Salihi.

Ammoniti: El.Bakaj 43', Hoxhallari 70' / Vangjeli 56', Progni 74'

 

Kukesi-Partizani 0-1: tabellino e highlightsMarcatori: Sukaj 94'

Kukesi: Kolici, Hallaçi, Malota, Lladrovci, Mici, Nika (Morina 71'), Musolli, Carioca (Biringueta 66'), Flores (Ferraj 76'), Dvornekovic, Emini.

Partizani: Hoxha, Fejzullahu, Krasniqi, Atanda, Kalari (Xhika 46'), Batha, Filipe (Fili 87'), Trashi, Vila, Torassa (Bardhi 78'), Sukaj.

Ammoniti: Carioca 41', Lladrovci 51', Flores 60', Musolli 91' / Batha 11', Fejzullahu 60'

Espulsi: Lladrovci 84' / Hoxha 45'
+
 

Tirana-Skenderbeu: drejtperdrejtMe Hyundai mundesia per te fituar biletat per te pare Shqiperine ne FranceHyundai, si një sponsor zyrtar i Euro 2016, ka krijuar një film për të treguar pasionin e tifozëve te vërtetë përmes syve të një djalë të vogël që punon shumë  për të blerë një biletë për një ndeshje. Ai bën sa më shumë punë të vogla qe ai mundet dhe ruan kursimet e tij vetëm për të gjetur se biletat janë shitur kur ai më në fund ka  mjaftueshem  për të përballuar një të tillë. Për fat të mirë prindërit e tij e marrin atë në një park fansash  Hyundai , ku ai merr një përvojë mahnitëse duke brohoritur per ekipin e tij të rrethuar nga tifozë te  tjere real.
Ka pak me fat që kanë arritur të kapin bileta për ndeshjet, por jo të gjithë ka qenë aq me fat. Hyundai prandaj ka krijuar një linjë Fan Park që do të japë fansave mundësinë për tu përfshirë  me të gjitha  veprimet.
E gjithe ajo qe  ju duhet të bëni është të ngarkoni një foto të vetes tuaj duke treguar se sa  tifoz i vërtetë jeni dhe fotot me votat më të larta do të fitojnë bileta.
Nëse ju tashmë keni bileta ju mund të fitoni një përvojë premium me shofer për tju  marrë ju nga qendra juaj e transportit në hotelin tuaj dhe tek  ndeshja  me stil.
Kjo video është e para në një seri me dy video, dhe me video tjetër duke u lëshuar afër fillimit të turneut Euro 2016.

Digital Fan Park:  http://euro2016.hyundai.com/l.php?l=license


Vllaznia-Flamurtari: drejtperdrejtKukesi-Partizani: drejtperdrejt[VIDEO] Gashi si fa parare un calcio di rigore, ma i Colorado Rapids vincono 3-1


Kategoria e Dyte, risultati e classificaGruppo A

Gramshi-Shenkolli 0-2
Luzi 2008-Egnatia Rrogozhine 0-1
Vora-Kevitan 1-0
Veleciku Koplik-Sukthi 2-0
Albpetrol Patos-Partizani Tirana II 1-2
Internacional Tirana-Tirana II 1-0

CLASSIFICA

Shenkolli 46; Partizani Tirana II 40; Kevitan 40; Egnatia Rrogozhine 39; Albpetrol Patos 30; Vora 27; Veleciku Koplik 26; Gramshi 20; Sukthi 16; Internacional Tirana 16; Luzi 2008 15; Tirana II 13.


Gruppo B

Gramozi Erseke-Oriku 0-1
Domosdova Prrenjas-Permeti 2-0
Naftetari Kucove-Delvina 6-2
Bilisht Sport-Tomori Berat 0-4
Memaliaj-Himara 5-2
Tepelena-Skrapari 2-0

CLASSIFICA

Tomori Berat 51; Naftetari Kucove 48; Tepelena 35; Oriku 35; Delvina 30; Bilish Sporti 27; Domosdova Prrenjas 26; Permeti 26; Memaliaj 25; Gramozi Erseke 20; Skrapari 15; Himara 9.


[VIDEO] Memushaj sempre più decisivo con il Pescara: nono gol stagionale


Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivisabato 23 aprile 2016

Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
venerdì 22 aprile 2016

Formacioni i vitit në Premierligë


Daily Mail ka përzgjedhur futbollistët që përbëjnë formacionin më të mirë të vitit në Premierligë. Ky është formacioni i zgjedhur prej tyre.


Presentata l'Arena Kombetare, il nuovo stadio della Nazionale

Ieri a Tirana, negli ambienti della FSHF, è stato presentato il nuovo stadio nazionale di Tirana dal primo ministro Edi Rama e dal presidente della Federazione Armando Duka. Il nuovo stadio della capitale albanese prenderà il posto del vecchio Qemal Stafa e potrà ospitare fino a 25.000 persone circa; al suo interno ci saranno negozi, ristoranti e hotel, proprio come negli stadi di ultima generazione.
I lavori inizieranno da subito e dovrebbe terminare a Maggio del 2018. Così Rama ha commentato il progetto nella cerimonia di ieri:

<< La Nazionale avrà uno stadio a livello europeo dove proveremo ad ospitare una finale di Supercoppa Europea o di Europa League. Per questo vi assicuro che la FSHF avrà il nostro totale appoggio, perché voglio che questo stadio abbia un'influenza notevole anche nel resto d'Europa. Sarà aperto e funzionante tutti i giorni, come gli stadi di Juventus e Udinese. >>

Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi