martedì 31 maggio 2016

Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi

lunedì 30 maggio 2016

Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
domenica 29 maggio 2016

Il Gol dell'anno: Hamdi Salihi vs Partizani Tirana


Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
sabato 28 maggio 2016

Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
venerdì 27 maggio 2016

Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
giovedì 26 maggio 2016

Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivimercoledì 25 maggio 2016

Deklaratë K.F Skënderbeu

Nga www.kfskenderbeu.al

Klubi Skënderbeu informon tifozët e vet dhe opinionin sportiv se jemi njoftuar nga UEFA për t’u paraqitur në një seance dëgjimore për të dhënë shpjegime në lidhje me një hetim në ngarkim të klubit tonë nga organizata më e madhe e futbollit europian.
Inspektorët e UEFA-s kane ngritur dyshime mbi vërtetësinë e rezultateve tona në disa ndeshje te kampionatit shqiptar (kundër Partizanit, Teutës, Tiranës,Vllaznisë), si dhe në kupat e Europës.
Sipas materialit të vënë në dispozicion, hetimi ka nisur nga informacionet e marra nga kompanitë e basteve shqiptare e të huaja, nga aludimet ne rrjetet sociale nga ana e tifozëve kundërshtarë të Skënderbeut, si dhe nga media të caktuara.
Pa dyshim që e kemi vlerësuar maksimalisht këtë situatë dhe do u japim shpjegime inspektorëve, duke u argumentuar atyre se ne kemi fituar gjithçka me meritë dhe se rezultatet tona kanë qenë gjithmonë të merituara.
Jemi të qetë, pasi dimë vërtetësinë e seriozitetin e punës sonë.
Në të njëjtën kohë, po përgatitim gjithçka mirë për një përfaqësim dinjitoz në kupat e Europës.

Para Skënderbeu!
Rrofshin Ujqërit e Dëborës!


Udinese, nel mirino c'è Uerdi Mara dello Skenderbeu

Secondo quanto riportato dal noto esperto di calciomercato Gianluca Di Marzio, l'Udinese avrebbe messo gli occhi su uno dei giovani (forse il più) promettenti del campionato albanese: si tratta di Uerdi Mara, centrocampista offensivo classe '99 dello Skenderbeu. La giovane promessa parteciperà con l'Udinese al prestigioso torneo di Rijeka riservato alla categoria "Primavera" in modo da poter essere testato.


[VIDEO] Besart Berisha a segno ma non basta per il Melbourne Victory, eliminato dalla AFC Champions League


Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
martedì 24 maggio 2016

Letër Publike e Presidentit të FSHF, Armand Duka

Nga www.fshf.org

Si çdo tifoz  shqiptar dhe në mënyrë të veçantë si President i Federatës Shqiptare të Futbollit, kam ndjekur me vëmendje të gjitha përgatitjet e skuadrës tonë kombëtare dhe programet e stafit teknik për një eventin me te madh te historise tone te futbollit. Kampionati Europian "Francë 2016". 
Dëshira e çdokujt për të përfaqësuar Shqipërinë në këtë kompeticion ka qenë e madhe. Kjo është e natyrshme, jo vetem pse është një mundësi që të jepet ndofta një herë në jetë, por edhe sepse eshte kenaqesi e krenari te perfaqesosh kombin. 
Të gjithë duan të jenë në Francë. 
Çdo lojtar që ka kontribuar për skuadrën kombëtaren të Shqipërisë, që ka veshur fanellën e saj, kishte të drejtën që të shpresonte dhe ëndëronte për të patur një vend në Euro. Për fat të keq, vendet janë të limituara. Duke vlerësuar maksimalisht kontributin e gjithkujt, personalisht nuk do të më mjaftonin kurrë as 11 vendet e formacionit dhe as 23 vendet e futbollistëve që do të shkojnë në Europianin "Francë 2016".
Por unë respektoj vendimin e institucionit të trajnerit. Ato janë zgjedhje eksluzive të tij dhe të stafit teknik.
Mora shkas te flas publikisht për dy arësye: 
Së pari, për të falenderuar përpara shqiptarëve, të gjithë ata futbollistë, që kanë kontribuar qoftë edhe vetëm duke u grumbulluar me kombëtaren shqiptare (pa luajtur qoftë edhe një minutë), e deri tek ata lojtarë që kanë gjurmë të forta si Hamdi Salihi, të cilin e vlerësoj si futbollist dhe si njeri dhe ruaj një respekt të veçantë. Emocionet, që ai na ka dhuruar kanë qenë të jashtëzakonshme dhe të paharruara. Personalisht, ndjehem keq, që ai nuk është pjesë e kësaj fushate të rëndësishme. 
Si ai, edhe shumë djem të tjerë të shkëlqyer që kanë dhënë maksimumin për ekipin kombëtar dhe meritojnë mirënjohjen tonë. Asnjë nga ne nuk mund të harrojë kontributin e Mehës, Currit, Bulkut, Hykës, Vajushit, Kapllanit, Vilës dhe Ramës gjatë këtij sezoni të paharrueshëm dhe historik të këtyre eliminatoreve.
Së dyti, për të konfirmuar se respektoj zgjedhjet që bën institucioni i trajnerit, të cilin kemi vënë për të na udhëhequr në fushatën më të madhe futbollistike që Shqipëria e futbollit, ka bërë ndonjëherë.
Të dashur miq!
Duke shpresuar që të japim më të mirën tonë për të bërë një paraqitje dinjitoze në "Francë 2016", unë shpreh besimin se djemtë e përzgjedhur nga trajneri De Biasi, do të japin maksimumin dhe do të na nderojnë në Europian. 
Jam i sigurte qe ky është dhe urimi i cdo Shqiptari.


Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
lunedì 23 maggio 2016

Coppa d'Albania, Laçi-Kukesi 1-1 (4-6 d.c.r): tabellino e highlightsMarcatori: Mitraj 94' / Carioca 65'

Laçi: Selmani, Ademir, Cela, Buljan, Sefgjinaj (Mitraj 68'), Sheta, Veliaj (Dosti 74'), Nimani, Gocaj, Cetkovic, Mustafa (Zefi 44').

Kukesi: Koliçi, Hallaçi, Malota, Shameti, Mici, Nika, Hasani (Felipe Moreira 46', Memini 80'), Musolli, Carioca, Dvornekovic, Emini.

Ammoniti: Cela 5', Cetkovic 10', Mustafa 30', Mitraj 89', Sheta 99', Zefi 110', Nimani 119' / Emini 24', Malota 37', Mici 52'

 

Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
domenica 22 maggio 2016

Guida arbitrerà la finale di Coppa tra Kukesi e Laçi


Sarà il fischietto italiano Marco Guida l'arbitro della finale della Coppa d'Albania tra Kukesi e Laçi. L'arbitro della sezione di Torre Annunziata sarà coadiuvato dagli assistenti Lorenzo Manganelli e Alessandro Costanzo. Il calcio d'inizio è fissato alle 19:00 di questa sera, al Qemal Stafa di Tirana.


Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
sabato 21 maggio 2016

Albania, ecco la prima lista per l'Europeo: c'è Rashica, fuori Meha

Gianni De Biasi ha pubblicato questa mattina sul suo sito ufficiale la lista dei 27 giocatori pre-convocati per l'Europeo di Francia. Come già aveva annunciato il tecnico veneto, nella lista è presente il gioiello del Vitesse Milot Rashica. Assente, invece, Alban Meha.
Ecco la lista:

1. Etrit Berisha
2. Alban Hoxha
3. Orges Shehi
4. Arlind Ajeti
5. Naser Aliji
6. Berat Djimsiti
7. Mergim Mavraj
8. Amir Rrahmani
9. Lorik Cana
10. Elseid Hysaj
11. Ansi Agolli
12. Frederic Veseli
13. Ledian Memushaj
14. Ergys Kaçe
15. Andi Lila
16. Migjen Basha
17. Odise Roshi
18. Burim Kukeli
19. Ermir Lenjani
20. Herolind Shala
21. Taulant Xhaka
22. Amir Abrashi
23. Sokol Cikalleshi
24. Armando Sadiku
25. Bekim Balaj
26. Shkelzen Gashi
27. Milot Rashica


Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
giovedì 19 maggio 2016

Flamurtari-Skenderbeu 0-2: tabellino e highlightsMarcatori: Latifi 8', Plaku 51'

Flamurtari: Lika, Idrizaj, Curri (Marku 54'), Kuqi, Krasniqi, Lushtaku (Dushku 68'), Telushi, Nicolini, Hoxha, Da Silva, Danilo Alves (Shehaj 46').

Skenderbeu: Shehi, Vangjeli, Jashanica, Arapi, Abazi, Latifi, Orelesi (Nimaga 75'), Lilaj, Esquerdinha, Plaku (Shkembi 86'), James (Renatinho 84').

Ammoniti: Kuqi 69'

Partizani-Teuta 1-2: tabellino e highlightsMarcatori: Sukaj 35' / Lamcja 73', Hila 93'

Partizani: Hoxha (Xhika 72'), Fejzullahu, Krasniqi, Ibrahimi, Hoxhaj, Vila (Bardhi 30'), Daja, Batha (Ramadani 70'), Fili, Sukaj, Torassa.

Teuta: Moçka, Musta (Gripshi 80'), Hoxha, Shkalla, Kotobelli, Hodo, Hila, Lena, Cyrbja (Beqja 82'), Bernardo (Lamcja 51'), Magani.

Ammoniti: Kotobelli 45', Hila 95'

Kukesi-Tirana 2-1: tabellino e highlightsMarcatori: Emini 65' 82' / El.Bakaj 83'

Kukesi: Koliçi, Hallaçi, Memini, Lladrovci, Mici, Nika (Morina 73'), Biringueta (Hasani 35'), Musolli, Carioca, Dvornekovic (Mateus Lima 51'), Emini.

Tirana: Ed.Bakaj, Teqja, Gerçaliu (Papa 71'), Hoxhallari (Idrizaj 63'), Deliaj, Vucaj, Malaj, Karabeci, Lika, El.Bakaj, Fukui (Halili 56').

Ammoniti: Carioca 19', Mici 77', Memini 79' / Deliaj 16', El.Bakaj 40', Vucaj 76'

Espulsi: Vucaj 78'

 

Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi
mercoledì 18 maggio 2016

[VIDEO] Lo Skenderbeu è campione d'Albania: la festa dei giocatori
Rassegna stampa: le prime pagine dei quotidiani sportivi